Posun doleva a směrem k extremismu po volbách ve Francii a Řecku
To, že se ve Francii i v Řecku dostává k moci levice (v Řecku radikální, v obou státech je také znatelný příklon k pravicovému extremismu) je důsledek populismu a nezodpovědnosti tamních vlád, které slibovaly vzdušné zámky a žily si nad poměry, což není dlouhodobě udržitelné. Bohužel lidé na laciný populismus zleva i zprava slyší, zvolte nás, my zrušíme úsporná opatření, snížíme věk odchodu do důchodu, zachováme vaši životní úroveň, budete se mít lépe, znovu zavedeme kontroly na hranicích, zastavíme příliv imigrantů atd.
Soudní lidé si uvědomují, že to není možné, bohužel i u nás se v současnosti většina kloní doleva a naslouchá slibům o zachování dosavadní výše valorizace důchodů, zrušení reforem, zavedení bezplatného zdravotnictví nebo zvýšení daní z příjmu právnických osob.
V době kdy ekonomika neroste a předpověď pro celou Evropu není nejrůžovější, není možné zvyšovat náklady na penzijní systém stávajícím tempem. Dnes činí výdaje na důchody zdaleka nejvyšší položku státního rozpočtu, téměř 400 miliard ročně!
Reformy jsou nezbytné a měly se uskutečnit již dávno, bohužel k nim nebyla politická vůle. Pokud je zastavíme, dopadnou v budoucnu na lidi ještě více než dnes a nedělejme si iluze, že další šetření nemusí přijít, když se schodky státního rozpočtu stále pohybují okolo 100 miliard korun ročně.
Dluhová služba nás stojí velké prostředky, které mohly být použity smysluplně, kdyby se voliči a politická reprezentace chovala zodpovědně v dobách ekonomického růstu! www.verejnydl uh.cz
Větší spoluúčast ve zdravotnictví je nevyhnutelná, aby byly prostředky na kvalitní péči pro opravdu vážně nemocné pacienty. Stejně tak je nutné, aby si lidé uvědomili zodpovědnost za své zdraví, něco pro to udělali a nezneužívali zdravotnický systém, proč by měl třeba nekuřák doplácet na léčení kuřáka, když on si ničí zdraví svou svobodnou volbou? Pro sociálně slabší je určen limit, nad který již poplatky a doplatky za léky neplatí.
Zvýšení daní z příjmu právnických osob by snížilo konkurenceschopnost českých firem, zahraniční investoři (i některé české firmy) by se přesunuli jinam, nebo by hledali cestu jak zdanit své finanční prostředky mimo ČR.
Poslanec Evropského parlamentu Nigel Farage tvrdí, že EU způsobí masivní nepokoje a revoluce v Evropě.
S tímto tvrzením nesouhlasím! EU nemůže za nepokoje a případné revoluce v Evropě, za to si můžou lidé v jednotlivých státech, kteří slyší na populistická hesla a volí si vlády (i své zástupce na evropské úrovni), které slibují nesplnitelné, dlouhodobě žijí na dluh a myslí si, že splácet dluhy není třeba. Když se potom lidem zákonitě sníží životní úroveň (přesto jsou na tom ve srovnání např. s africkými zeměmi výborně) bouří se, opět slyší na další populistická až extremistická hesla, odmítneme úspory a vše bude ok. Nebude.
Svalovat vinu na EU je nesmysl, každý je zodpovědný sám za sebe a za to, jakou reprezentaci si zvolí. Je to tedy především o lidech, EU jako taková za to nemůže, můžou za to populističtí politici a lidé, kteří je volí. Kdyby EU nebyla, byly by tu stejné problémy se zadlužením jednotlivých zemí a z něho plynoucích problémů.